Szkło jest surowcem, który wielokrotnie i w stu procentach może być poddawany recyklingowi. Mimo, iż jako odpad szkło nie jest niebezpieczne dla środowiska, ponieważ nie rozkłada się i nie powoduje uwalniania szkodliwych substancji, to jednak składowanie szkła jest bardzo dużym obciążeniem właśnie ze względu na jego wytrzymałość i znikomą biodegradowalność. W związku z powyższym bardzo istotnym jest aby zapewnić odpowiednią segregację odpadów szklanych u źródła, tj. bezpośrednio w gospodarstwach domowych. Dzięki Państwa zaangażowaniu dużo więcej odpadów ze szkła odebranych od Państwa przez ”EKO-REGION” sp. z o.o. z/s w Bełchatowie będzie można poddać recyklingowi. Jednocześnie proces recyklingu szkła jest stosunkowo prosty i pozwala zarówno zaoszczędzić energię, jak i zmniejszyć eksploatację złóż naturalnych (przede wszystkim piasku, sody, wapienia i dolomitu).
Szkło bezbarwne i szkło kolorowe powinno być zbierane osobno (szkło bezbarwne do białego, a kolorowe do zielonego kontenera), ponieważ znacząco ułatwia to proces recyklingu. Stłuczka szkła bezbarwnego jest przetwarzana oddzielnie od tej ze szkła kolorowego, jednak proces recyklingu w obu przypadkach wygląda zasadniczo tak samo – najpierw stłuczka jest oczyszczana z różnego typu zanieczyszczeń (np. elementów ceramicznych czy plastikowych) oraz myta, a następnie mieszana z pozostałymi surowcami do produkcji szkła, po czym w piecu szklarskim, w temperaturze około 1500°C, stapia się z surowcami w jednolitą masę, z której następnie formowane są nowe opakowania.
Stłuczka pochodząca ze szkła opakowaniowego ma bardzo szerokie zastosowanie i jest wykorzystywana do produkcji na przykład:
- nowych opakowań szklanych (słoików i butelek), wełny szklanej (mającej zastosowanie przy materiałach izolacyjnych),
- szkła piankowego (materiał stosowany w budownictwie do izolacji termicznej i akustycznej),
- grysów ozdobnych i tynkowych,
Zasady segregowania opakowań szklanych:
Segregujemy przede wszystkim szklane opakowania (głównie butelki i słoiki), odpady powinny w miarę możliwości pozostać niestłuczone – choć – oczywiście dopuszcza się możliwość stłuczenia części opakowań, nie należy jednak tłuc odpadów celowo. Z odpadów należy usunąć nakrętki i korki, nie ma konieczności usuwania wszystkich zanieczyszczeń przed wyrzuceniem opakowania szklanego. W opakowaniu takim mogą znajdować się:
- pozostałości produktów, które były w opakowaniu,
- resztki płynów (bez mycia opakowania),
- resztki produktów stałych (wystarczy je wybrać łyżką, bez konieczności mycia opakowania),
- etykiety,
- pozostałości trwale umocowanych zamknięć, uchwytów itp.
- minimalne zanieczyszczenia, w postaci zbiorczych opakowań papierowych, z tworzyw sztucznych itp.
Poniżej przypominamy o ogólnych zasadach dotyczących selektywnej zbiórki szkła.
Co można wrzucać | Czego nie należy wrzucać |
---|---|
butelki i słoiki po napojach i żywności |
|