Dnia 23 stycznia obchodzony jest Dzień bez Opakowań Foliowych, który, jak nazwa wskazuje, ma na celu ograniczenie ilości używanych codziennie opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, m.in. reklamówek. W ten dzień, w szczególny sposób, należy zwrócić uwagę na konieczność zastępowania ich torbami ekologicznymi.
Opakowania foliowe wpływają negatywnie na środowisko przede wszystkim ze względu na tworzywo z jakiego są wykonane, czyli plastik, który rozkłada się nawet 500 lat. Wyrzucanie ich w miejscach do tego niewskazanych powoduje, że zostają one tam na lata i pozostawiamy je kolejnym pokoleniom. Ponadto wiele z nich trafia do oceanów, co przyczynia się do śmierci blisko miliona morskich zwierząt rocznie. Przyczyniły się również do powstania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, która dryfuje w części Oceanu Spokojnego. Spalanie również jest niewłaściwym sposobem postępowania z tego rodzaju odpadami, ponieważ w tym procesie uwalniane są do atmosfery gazy i pyły, w tym dwutlenek węgla i metale ciężkie, które w znaczny sposób szkodzą środowisku i nam samym. Omawiane opakowania powinny być poddawane recyklingowi, który umożliwi powtórne użycie plastiku do produkcji innych produktów. Jak wynika z danych GUS i Eurostat Polak rocznie produkuje ok. 315 kg odpadów komunalnych, z których jedynie 14% poddawanych jest recyklingowi, 1% spalaniu, 7% kompostowaniu, a aż 78% trafia na składowiska odpadów.
Pamiętajmy, aby idąc do sklepu zabierać ze sobą torby wielokrotnego użytku i ograniczać kupowanie towarów w zbędnych opakowaniach, jeżeli jednak takie posiadamy – segregujmy je prawidłowo.